5 Liralık Banknota Açılan Dava

İlginizi Çekebilir

10 Cevap

  1. Nalan Emektar dedi ki:

   Ayşe Kulin in Kanadı kırık kuşlar kitabında benzer bir olay anlatılmış.Kitapta olay Ankara’nın üzüm bağları diye geçiyor.

  2. Gündüz barutcu dedi ki:

   Resimdekileri tanımıyorum ancak o resmin bir tanesine babannem in resim albümünde rastladim bunlar kim diye sorduğumda eski 5 liranın arkasındaki fındık toplayan kadınlar dedi bu ne demek diye internette araştırdım bu yazılanları okudum gerçekten ilginç bir hikaye

  3. İrfan Çiftçi dedi ki:

   Ben Giresun Tirebolu danım. Bursa da yaşıyorum. Rahmetli babam kanser tedavisi görüyordu.Aynı zamanda kalp damarlarından birisinde sıkıntı vardı ve stent takılması gerekli idi. Bizde Bursa da bu konu da iyi olduğuna inandığımız bir doktorun muayenehanesine gittik. Giresunlu olduğumuzu öğrenince annesinin bu paranın üzerinde resmi olan kadınlardan birisi olduğunu söylemişti. Kendisi Kırşehirli olduğunu söylemişti. Babasının memur olması sebebiyle annesi ile tanışıp evlendiklerini söylemişti.

  4. E. Serter dedi ki:

   Bu parada ki bayanlardan hangisi bilmiyorum ama bir tanesi kesin olarak, eski bakanlardan Celal Yardımcı nın eşi “Harika Yardımcı” dır!!

  5. hakki dedi ki:

   resimdeki sagdan ikinci kisi benim amcamin ogludur Mahmut Tuncer(Odunoglu) Davaya bizde cok uzulduk ve gururlandik hemde ayni zamanda sevindik ama tam o sirada uzulduk,su an hala hayattadir benim amca oglu,nutellada muhendisti en son,saygiyla aniyorum

  6. Canan Erciyas dedi ki:

   Bu bilgileri bizlerle paylaşan herkese teşekkürler.

  7. Ayhan Demiral dedi ki:

   Merhaba,

   Değerli bilgi katkılarınız için teşekkür ederim. Ayrıca saygıdeğer annemizi ben de anıyorum. Saygılarımla,

  8. Gürsel Tunçer dedi ki:

   Resimdeki en baştaki kişi, annem Türköz Tunçer(Menteşeoğlu). Resimdeki bazı kişilerin dava açtığı konusu, edindiğim bilgiye göre doğru. Ancak annem tarafından kesinlikle dava edilmemiş ve gurur vesilesi olmuştur. Kendi deyimiyle, ”Atatürk’le aynı parada yer almanın gururu ifade edilemez.” Bu vesileyle, 1991 yılında kaybettiğim annemi,saygıyla anıyorum…

  9. alpbey dedi ki:

   Türkiye cumhuriyeti parasında bir resmin basılacak olması seçilmiş olan kişiyi veya kişileri devletin beğenerek bu şerefe nail etmesi gurur verici insanı şereflendirici bir olay. Sanırsam açılan dava sonradan herkes için acı olduğu kadar buruk bir anı olarak hafızalarda kalmış. :-( Keşke hiç böyle bir dava açılmamış olsaydı.!

  10. mesaver türel sezgin dedi ki:

   merhabalar,
   Paranın üzerinde bulunan kızlardan ortadaki benim halam olur.İsmi Saffet Türel—o zamanki soyadı—resmi çeken ise babam Şinasi Türel dir. O zamanlar babam Giresun fındık araştırma enstitüsü müdürü imiş ve bu resmi çekmiş.Aslında 4 kız olduğu fakat 3 tanesinin parada yer aldığını annem ve babamdan dinlemiştim.Davadan da söz ederlerdi dava ettiler ama kazanamadılar derlerdi.
   Saygılar

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir