Paramızla Öldürüyorlar Bizi

İlginizi Çekebilir

6 Cevap

  1. son osmanlı (Mustafa karakaya) dedi ki:

   Böylesine hassas bir konuya ilgi gösteren herkese canı gönülden teşekkür ederim.Saygılar

  2. temel fıkraları dedi ki:

   bu oldukça faydalı bilgi için çok teşekkür ediyorum

  3. admin dedi ki:

   Haklısınız. Yanlış ifade kullanmışım. İnsan ömrü uzuyor. Ama sağlıklı insan ömürü kısalıyor. Modern ama sağlıklı bir tüketim diyorum. Saygılarımla.

  4. Antifriz dedi ki:

   Bir tüketici olarak ne yediğinizi ve içtiğinizi merak etmekte haklısınız. Özellikle de nasıl olursa olsun yeter ki para kazandırsın cinsinden piyasaya çıkan ürünler ve onları öven göz kamaştırıcı yalan reklamlardan tüketiciyi korumak lazım. Ama nasıl? Bence bunun yolu tüketicinin bilinçlenmesinden geçiyor.Bunun nasıl olacağıysa uzun hikaye.

   Her ne kadar yazınızı iyi niyetli ve yapıcı bulsam da “İçinde uyarıcı maddeler bulunan kahve, çay …” diye yazmış olmanız bana modern olan herşeye ayırım yapmadan karşı çıkma eğiliminiz olduğunu gösteriyor, ki bence doğru değil. Kahve ve çay modern olmadığı gibi, modern olan herşey de kötü değildir. Ortalama yaşam süresinin gittikçe uzaması da “bizi öldürmediklerini” göstermiyor mu zaten?

  5. admin dedi ki:

   Sevgili Cem Bayram, yorumunuza ilave edebilecek hiç bir şeyim yok. Bu kadar güzel ve yazımı tamamlayıcı yazdığığınız için size teşekkür ediyorum. Ne yazık ki sizin de üzerine kattığınız gibi tüketim toplumu olurken seçiciliği, özelliği, kendimize ve yöremize uygun ürünler seçemediğimiz gibi ithal olan ne varsa saldırıyoruz. Sözde şifalı ve faydalı olan şeyleri bize haber diye sunan medyanın etkisindeyiz. Bununla ilgili olarak Evlenilecek ideal kadın, üzerine adlı yazı yazdım. Bakalım o yazım ne zaman anlaşılacak! Bu tüketim ve popüler olma arsuzu, bırakın şöhret olmayı, insanlığı bitirecek. Önceden popüler olmadığında sağlıklı ve huzurlu yaşıyorduk. Sağlıklıydık. Şimdi ilim, irfan bir de medya bize sağlık sunuyor: stres mi dersiniz, kanser mi, cinnet mi şiddet mi, bunalım mı intihar mı? Hangisini istiyorsanız seçin.
   Elinize sağlık. Sevgi ve saygılarımla,

  6. cem bayram dedi ki:

   tüketim toplumu haline getirilen zavallı insanlarımızı aydınlatan bu güzel yazılar,ne yazıkki yeterince okunmuyor.başta reklamlar olmak üzere çeşitli pazarlama yöntemleri ile üretmeden tüketen,adeta bir ‘tüketim canavarı’ haline getirildik.bu;aslında her açıdan gelişme sürecindeki ülkemizi çok yakından ilgilendiren,iktisadi çelişkileri ortaya koyan,aslında ekonomi biliminin temel (üretim-tüketim) felsefesine aykırı bir durum.ve belki de başka bir tartışma konusu…esas konu;yazınızın içeriğinde belirtilen;daha da yaşamsal bir başka çelişki:her atılan adımda,bireyleri ölüme biraz daha yaklaştıran yapay,yani suni,yani doğal olmayan ürünlere yönelme sorunu! hayvansal ve bitkisel orijinli tüm organik ürünlerin yerini,piyasa da zengin çeşitliliği ve uygulanan alternatifli fiyatları ile çekici hale getirilen tamamen sentetik ürünlerin alması.ilk bakışta anlaşılamayan,karmaşık,hatta yaşamı kolaylaştırıcı bile gözüken bir durum.işte bu da esasında cazip pazarlama taktiklerinin birer sonucu.olaya biraz da makro düzeyde bakılacak olursak;yaratılan bu durumun da masum bir tarafının olmadığını,geri kalmış ülkeler üzerinde uygulanan büyük stratejik planların ne yazıkki ülkemizde de uygulanmakta olduğunu,tıpkı siyasi alanda olduğu gibi,iktisadi alanda da yavaş yavaş bir uyutma,hatta öldürme planının söz konusu olduğunu görmenin zor olmayacağı kanısındayız.üstelik de yazı başlığında olduğu gibi,paramızla! uzun ve çeşitli araştırmalar sonucu kaleme alınan yazınızın önemi bu bakımdan bir kat daha artmaktadır.teşekkürler…

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir