Zayıflatan, Formda Tutan 20 Süper Besin

Sağlıklı ve zinde kalarak kilo vermek ve formda kalmak ister misiniz? Bu soruya cevabınız evetse öncelikle: Türk Mutfağı Düşmanlarına bir göz atalım.

Türk mutfağı sebzesiyle, balığıyla, etiyle, meyvesiyle, tatlısı ile sağlıklı ve lezzetli yiyeceklere sahip bir mutfaktır. Ama gel de bunu son 10 yılda türemeye başlayan yabancı delisi ablalara/abilere anlat! Onlara göre Türk mutfağı şişmanlatır, şeker hastası eder, basen bağlatıp selülit stoku yapar. Yani adı yerli olan yiyecekler ayy, off, cıss, öcü, kaka…

Bu türler adı ve kaynağı Türkçe olan yiyeceklere tamamen karşı olup yabancı diyetisyenlerin, uzmanların tavsiyelerine taparlar. Bizim Ayşe’nin mutfağını değil gidip Dükan diyetini tercih ederler. Karatay mutfağına köylü masası der, gider İsveç diyeti yapar. Yoğurt yemezler ama diyet kola sonuna kadar serbesttir. Yurdumda yetişen taze sebzeye değil üzerinde nutrient, diet, healty, fit, Cr, Mg, Mn vs. yazılar yazan kutulara saldırırlar. Tonlarca parayı içinde 20 gr. ağırlık tutan renkli biber, domates vs. gibi ithal yiyeceklere öder.

Bunlara ne gerek var. Aşağıda sizlere sayacağım 20 besini mutfağınıza katarak günlük beslenmenizde ve diyetinizde kullanın yeter. Bu besinlerde ölçü ve gramaj hesaplamanıza da gerek yok. Canınız ne zaman, neyi ne kadar çekiyorsa gönül rahatlığı ile bu besinleri tüketebilirsiniz.  Zararı ziyanı asla yok. Bir süre sonra, nasıl da forma girdiğinizi ve nasıl sağlıklı, zinde kaldığınızı görünce siz de çok şaşıracaksınız.

İşte! Mucize 20 besin;

20 Süper Besin
Yeşil yapraklı salata
Domates
Brokoli
Enginar
Avokado
Portakal
Greyfurt
Limon
Çilek,
Ahududu,
Böğürtlen
Yeşil çay
Zeytinyağı
Esmer pirinç
Bulgur
Fındık
Ceviz
Balık
Yumurta
Yoğurt

Şimdi, bahsettiğim o türler bu 20 besine kulak bile vermemişlerdir. Neden mi? E.. ben yazdım ya!!!

Ama sıkı durun sürprizi söyleyeyim.

Yukarıdaki 20 besini sağlık ve diyet için günlük beslenmenizden asla eksik etmeyin diyen ben değilim. Bu 20 besin tamamen o türlerin âşık olduğu o yabancı uzmanların sitelerinden alınmıştır. Adamlar bizim yıllardır beslendiğimiz yiyecekleri şimdi bize yeni bir şeymiş gibi sunuyorlar. Daha düne kadar Avrupalı yoğurt mu biliyordu? Sadece bu 20 içinde sanırsam sadece avokado, yeşil çay ve esmer pirinç bizim mutfağımızda önceden yoktu.

Daha ne diyeyim?

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir